zainstalowanymi panelami fotowoltaicznymi prąd elektryczny jest tańszy. Oczywiście zainstalowanie paneli fotowoltaicznych wymaga poniesienia pewnych kosztów. Na instalację fotowoltaiczną składają się: koszt zakupu paneli fotowoltaicznych oraz inwerter, który pomaga zmieniać prąd stały w prąd zmienny. Do tego dochodzi jeszcze koszt montażu zależny od rodzaju dachu, na którym będą montowane panele fotowoltaiczne.
Energia promieni słonecznych może być także wykorzystywana do ogrzewania. Umożliwiają to kolektory słoneczne. W nich energia promieni słonecznych jest przekazywana nośnikowi energii. Tym nośnikiem energii może być powietrze lub ciecz (woda lub glikol). Kolektory mogą być różne: gazowe, cieczowe, dwufazowe, skupiające próżniowo-rurowe, płaskie próżniowe, oraz specjalne.
Energia odnawialna jest to energia, której zapas odnawia się bardzo szybko, bo jest pozyskiwana z naturalnych źródeł: słońce, wiatr, woda.
Różne są sposoby pozyskiwania energii odnawialnej: Kiedy pozyskujemy ciepło z ziemi jest to energia geotermalna. Kiedy pozyskujemy ciepło z wody jest to energia hydrotermalna. Kiedy pozyskujemy ciepło z powietrza jest to energia aerotermalna. Możemy jeszcze pozyskiwać energię odnawialną wykorzystując biogaz lub biomasę.
Pierwszym z nich jest to że
Czy fotowoltaika jest droga? Takie pytanie nasuwa się zapewne wielu osobom, które chcą wprowadzić tego typu rozwiązania w swoich domostwach. Gdy więc rozpatrujemy fotowoltaikę w tym kontekście, to wówczas warto zdać sobie sprawę z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest to, że energia odnawialna pomaga naszemu środowisku. To ważny argument, gdyż jak podkreślają eksperci, obecnie bardziej, niż kiedykolwiek przedtem musimy zwracać uwagę na kondycję naszej planety. To do czego doprowadziła nieustanna ekspansja człowieka widać najlepiej na przykładzie zjawisk atmosferycznych. Gwałtowne burze i niebezpieczne zjawiska pogodowe stały się niemalże już naszą codziennością. Drugim elementem to niezwykła opłacalność. Ktoś kto montuje u siebie kolektory słoneczne, może być praktycznie pewny tego, że bardzo szybko zwróci mu się ta inwestycja. Warto o tym pamiętać, kiedy zastanawiamy się nad tym, czy fotowoltaika i zakup kolektorów słonecznych to dobry pomysł. Warto też podkreślić, iż waga takiego działania zostaje też doceniona przez rządy wielu krajów, które oferują dopłaty dla każdego, kto zechce umieścić na swoim domu panele słoneczne.
Coraz częściej słyszymy informacje o tym
Coraz częściej słyszymy informacje o tym, że nasze codzienne działania przyczyniają się do pogorszenia stanu środowiska, w którym żyjemy. Nie tylko zresztą chodzi o nasze najbliższe otoczenie, albowiem globalne ocieplenie ma wpływ na kondycję natury na całym świecie. Choć więc tego bezpośrednio nie widzimy, to każda czynność, jaką wykonujemy, może mieć realny wpływ na to, czy natura będzie degradowała się coraz bardziej, czy też zatrzymamy ten postępujący proces jej degradacji. Wystarczy, że zrezygnujemy z jedzenia mięsa, kupowania plastikowych opakowań, lub... Postawimy na kolektory słoneczne. Fotowoltaika to w ostatnich latach bardzo modny i głośny temat, który jednak wciąż dociera do zbyt małej liczby ludzi. Gdyby więcej osób zainteresowało się tym, w jaki sposób energia odnawialna może dostarczać do ich domu ciepło i zaopatrywać go w prąd elektryczny, być może częściej decydowałyby się one na instalację kolektorów, a co za tym idzie - dołożenie swojej własnej cegiełki w walce o poprawę stanu środowiska naturalnego, w którym przecież wszyscy żyjemy. To nasza wspólna sprawa, pamiętajmy o tym.
Nie ma problemu z rozpalaniem i
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na ograniczenie emisji smogu. Energia odnawialna, wykorzystywana zamiast paliw stałych, nie obciąża środowiska naturalnego. Użycie alternatywnych źródeł energii wpisuje się w konwencję zrównoważonego rozwoju, ponieważ oszczędzamy nasze zapasy surowców naturalnych. Kolektory słoneczne i fotowoltaika znacznie zmniejszają zanieczyszczenie środowiska. Niestety, ponieważ ich praca uzależniona jest od długości dnia w Polsce i sezonowości obie instalacje dostarczają nam energii głownie w sezonie letnim. Co daje właścicielom gospodarstw domowych zainstalowane kolektorów słonecznych? Po pierwsze, przez pół roku zyskujemy na wygodzie. Nie ma problemu z rozpalaniem i wyrzucaniem popiołu. Po drugie, dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej przyczyniamy się do ochrony środowiska. Decydując się na zastosowanie solarów możemy zaoszczędzić nawet 60% rocznej energii potrzebnej do podgrzania wody. Co więcej, kolektory płaskie, które są najlepszym rozwiązaniem w naszym klimacie, są odporne na czynniki zewnętrzne.