pustych sloganach i hasłach, które do nikogo nie trafiają. Potrzebne jest pilne i skuteczne działanie na ogromną skalę, ponieważ Ziemię zamieszkuje niemal osiem miliardów ludzi. Rzecz jasna, nie dla każdego priorytetem będzie takie działanie, które nie pozwoli na ostateczną degradację środowiska naturalnego. Dlatego tak ważne jest uświadamianie ludzi i informowanie ich o ekologicznych opcjach, jakie posiadają. Jeśli zaś takie argumenty nie poskutkują, to zawsze można odwołać się do argumentów ekonomicznych. Fotowoltaika jest dość popularna na całym świecie. Dlaczego zatem nie rozpropagować jej jeszcze bardziej? Energia odnawialna stanie się w ten sposób czymś atrakcyjnym, a kolektory słoneczne odegrają nie tylko rolę narzędzia w walce o ochronę natury, lecz także pokażą ludziom, jak wiele ci mogą zaoszczędzić, jeśli tylko zdecydują się na wykorzystywanie odnawialnych źródeł.
Energia odnawialna to temat coraz szerzej
Mogłoby się wydawać, że postęp i rozwój technologiczny tak szybko idą do przodu, że nie ma mowy, aby były one przyjazne dla natury, a co dopiero - szły z nią w parze. Prawdopodobnie wiele osób, słysząc podobne stwierdzenie, uniesie jedynie brew, nie dając wiary temu, by było to możliwe... A jednak. Choć coraz więcej czynników przykłada się do tego, iż środowisko naturalne jest powoli degradowane, a naukowcy biją na alarm, iż mamy niewiele czasu na uratowanie Ziemi, to działania proekologiczne są coraz bardziej popularyzowane. Mowa tutaj nie tylko o ruchach wegańskich czy wegetariańskich, ale też o czymś, co w oczywisty sposób może wpłynąć na stan środowiska. Energia odnawialna to temat coraz szerzej komentowany i coraz łatwiej dostępny dla przeciętnego Kowalskiego, któremu fotowoltaika jeszcze dziesięć lat temu najpewniej nie mówiła nic. Dzisiaj natomiast, kolektory słoneczne są coraz częściej spotykane i widywane nawet w małych miasteczkach i wsiach. To bardzo dobry znak, wskazujący, że nasza świadomość się podnosi i że leży nam na sercu dobro natury - mamy przecież tylko jedną Ziemię.
Energia odnawialna korzystna dla przyrody
Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami o tym, jak szybko i niebezpiecznie postępuje ocieplenie klimatu, a kolejne lokacje znikają z mapy świata przez nasze bezmyślne zachowanie względem natury. Gdy kilka miesięcy temu pozwoliliśmy środowisku nieco od siebie odpocząć, ponieważ większość czasu spędzaliśmy w domu, ono od razu odżyło - wystarczyło tylko kilka tygodni! Co więc mogłoby się stać, gdybyśmy działania proekologiczne postanowili wprowadzić do swojego życia na co dzień, a nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych? Z pewnością w wielu osobach pokutuje przekonanie, że niewiele mogą zdziałać. A to błąd! Fotowoltaika pomoże nam wszystkim, a zwłaszcza przyrodzie, jeśli tylko na to pozwolimy. Wystarczy, że skupimy się na tym, by to energia odnawialna odpowiadała za ocieplenie naszego domu czy dostarczanie do niego prądu. Kolektory słoneczne działają właśnie w taki sposób, "pobierając" energię od słońca i zamieniając ją w tę energię, której potrzebujemy, by móc komfortowo żyć w swoim domu. Brzmi to bardzo prosto, prawda? W praktyce zaś jest równie proste, jeśli nie bardziej wręcz banalne.
Fotowoltaika
Fotowoltaiczna energia odnawialna słoneczna to źródło energii, które wytwarza energię elektryczną pochodzenia odnawialnego, pozyskiwaną bezpośrednio z promieniowania słonecznego za pomocą urządzenia półprzewodnikowego zwanego ogniwem fotowoltaicznym lub przez osadzanie metali na podłożu zwanym cienkowarstwowym ogniwem słonecznym.
Fotowoltaika wykorzystywana jest głównie do produkcji energii elektrycznej na dużą skalę poprzez sieci dystrybucyjne, choć może też zasilać niezliczone aplikacje i urządzenia autonomiczne, a także zasilać schroniska górskie czy domy odizolowane od sieci energetycznej. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię odnawialną, produkcja ogniw słonecznych i instalacji fotowoltaicznych znacznie się rozwinęła w ostatnich latach. Zaczęły być masowo produkowane w 2000 roku, kiedy niemieccy ekolodzy uzyskali fundusze na budowę dziesięciu milionów dachów słonecznych. Pozyskiwanie energii jest możliwe dzięki urządzeniom znanym jako kolektory słoneczne. Panel słoneczny lub kolektor słoneczny jest w stanie pochłonąć i przekształcić energię słoneczną w energię cieplną.